Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Stara Prochoffnia Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej

2009.10.12 g. 22:23

"Noc Misia" Igancio Del Moral - prapremiera polska


 PRAPREMIERA POLSKA 17 października, godz.19:15 -
 


„NOC MISIA” Ignacio del Moral

 

Notka o spektaklu, Tekst: Szymon Turkiewicz

 

Po 8 latach prowadzenia i tworzenia nowoczesnego wizerunku wrocławskiego Teatru Zakład Krawiecki, artyści: Szymon Turkiewicz (reżyser, kompozytor, dramaturg) oraz Magdalena Engelmajer (aktorka, scenograf, kostiumolog) postanowili tworzyć na własne konto. Obecnie działalność Teatru Zakład Krawiecki jest zawieszona, a nowe projekty są firmowane nazwiskami twórców.

 

Więcej o dorobku artystycznym Szymona Turkiewicza i Magdaleny Engelmajer można znaleźć na: www.engeltur.art.pl

 

Pierwszym projektem poza wrocławską działalnością duetu jest spektakl „Noc Misia” hiszpańskiego dramaturga Ignacio del Moral`a. Prapremiera spektaklu odbędzie się 17 października na Scenie Współczesnej w Starej Prochowni przy ulicy Boleść 2 w Warszawie.

 

 „Noc Misia” to tekst, którego realizację zaproponował artystom Włodek Kaczkowski, szef Sceny Współczesnej w Starej Prochowni. To jednocześnie pierwszy projekt, który otwiera Scenę Współczesną na nowych, młodych i oryginalnych twórców.

 

Spektakl będzie połączeniem teatru, komiksu, sugestywnej muzyki oraz filmu.

 

Opowiada historię jednej nocy z życia trójki przyjaciół, którzy w wieku 15-16 lat spotykają się na osiedlowym podwórku, uciekając ze szkoły i z domu.

 

Tej nocy zdarzenia wymknął się jednak  spod kontroli. Gdy jeden z bohaterów oznajmia pozostałym, że postanawia uciec z domu na zawsze, nieświadomie uruchamia łańcuch sytuacji, które doprowadzą do tragedii.

 

Jednak tragedia ta, przeżyta intensywnie w wieku młodzieńczym, okaże  się zbawienna dla dalszych losów całej trójki. Umocni ich w przekonaniu, że należy zmienić swoje życie i zdecydowanie przeciwstawić się temu, co negatywne a co zadręcza ich na co dzień.

 

Ignacio del Moral napisał swój tekst z myślą o bardzo młodych aktorach. W Warszawskiej realizacji zagrają aktorzy w wieku 28-30 lat. Jest to celowy zabieg reżysera, który postanowił dodać nowe znaczenie sztuce. Widz zostanie wciągnięty w pewnego rodzaju grę, będącą powrotem do przeszłości. Bohaterowie sztuki postanawiają wrócić do swoich wspomnień, aby jeszcze raz przeżyć wydarzenia, które odmieniły ich życie. Po latach spotykają się, i wracają do zdarzeń z tamtej nocy. Odgrywają pewien rodzaj psychodramy, który potrzebny jest im do tego aby oczyścić się z wyrzutów sumienia i jednocześnie przypomnieć sobie, co naprawdę wtedy się wydarzyło.

 

Akcji scenicznej będzie towarzyszył komiks wyświetlany na wielkoformatowym ekranie. Na rysunkach komiksowych widz zobaczy zdarzenia, których nie widać na scenie. Obrazy komiksowe będą również stanowiły tło dla akcji scenicznej, przenosząc widza w różne przestrzenie miejskie, które odwiedzają bohaterowie. Potrzeba wykorzystania komiksu zrodziła się z wrażeń, jakie towarzyszą każdemu podczas oglądania zdjęć z młodości. Odnosimy wrażenie, jakbyśmy oglądali komiks z nami w roli głównej. Jesteśmy narysowani grubą kreską, karykaturalni i śmiejemy się z tego, jak się kiedyś zachowywaliśmy.

 

Spektakl będzie zawierał intrygującą i budującą napięcie ścieżkę dźwiękową autorstwa Szymona Turkiewicza. Ostatnią scenę zamknie piosenka skomponowana specjalnie na potrzeby spektaklu i wykonywana przez reżysera.

 

Szymon Turkiewicz i Magdalena Engelmajer są twórcami całokształtu spektaklu oraz jego wizerunku medialnego. Szymon Turkiewicz reżyseruje, komponuje muzykę, tworzy oprawę graficzną. Magdalena Engelmajer gra w spektaklu rolę Angela, tworzy scenografię, opracowuje kostiumy, tworzy materiały video oraz elementy graficzne.

 

Tytułowego Misia można spotkać w internecie na Facebooku wpisując „Noc Misia” oraz na blogu prowadzonym przez Magdalenę Engelmajer: www.nocmisia.blox.pl

 

Rysunki komiksowe stworzył: Michał Engelmajer

 

W spektaklu występują: Magdalena Engelmajer, Maciej Owczarzak i Sebastian Stankiewicz.


 

Bilety: 16.10.2009 - 10 zł

17 i 18. 10.2009 - 25 zł/ ulgowe, 30 zł/ normalne

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy